ORLEN VC Powering the technology

orlen venture capital

Inwestycji pośrednich został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro. Fundusz Emerald to niekwestionowany światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii. Poza ORLEN VC do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy dzisiaj 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym m.in. Shell Technology Ventures, BP Ventures, Chevron Technology Ventures, Equinor, Saudi Aramco, „z budżetami inwestycyjnymi zaczynającymi się od ok. 150 mln euro“. PKN Orlen zapowiedział, że efektem działalności Orlen Venture Capital (Orlen VC) „będzie dynamiczne przyspieszenie transformacji koncernu, dzięki komercjalizacji nowoczesnych technologii oraz wdrażaniu nowych modeli biznesowych“.

Orlen powołał fundusz venture capital. Zainwestuje w innowacje ok. 100 mln euro

Rozwój innowacyjności wspiera także otwarte w maju 2021 roku Centrum Badawczo-Rozwojowe w Płocku. Umożliwia ono rozwój i wdrażanie własnych technologii. W CBR przeprowadzane są testy usprawniające procesy technologiczne, udoskonalające produkty i optymalizujące koszty. W CBR stanęła już pierwsza z pięciu planowanych instalacji pilotażowych odzwierciedlających procesy rafineryjno-petrochemiczne FX News Dzisiaj – Tech Giants Day w ramach pracowni instalacji pilotowych. Jeszcze tym roku w CBR staną również instalacje pilotażowe Hydroodsiarczania Olejów Napędowych, Reformingu oraz Pirolizy. PKN ORLEN powołał największy korporacyjny fundusz Venture Capital w Polsce, który w ciągu 10 lat zainwestuje ok. 100 milionów euro (pół miliarda złotych) w spółki technologiczne oferujące przełomowe innowacyjne rozwiązania.

ORLEN Skylight accelerator

orlen venture capital

Cały proces działa jak sito, które oddziela najbardziej wartościowe podmioty, do których staramy się dotrzeć. Pozostałymi ścieżkami trafiają do nas zgłoszenia, które często nie spełniają wymogów – nie pasują do strategii naszego funduszu lub nie są produktem na odpowiednim poziomie rozwoju. Oczywiście zdarzają się wyjątki i mamy taki przykład u siebie. Jakiś czas temu zgłosił się do nas startup, w który pierwotnie nie zainwestowaliśmy.

Co Grupa zyskuje na posiadaniu Orlen VC?

Przyświeca nam idea dodawania wartości Grupie, choć może ona być rozmaicie rozumiana. W strukturze Orlenu jesteśmy narzędziem służącym budowaniu innowacji. VC to narzędzie, dzięki któremu możemy eksplorować technologie.

Aktualnie koncern jest na etapie realizacji kilku wdrożeń pilotażowych. „Orlen VC to ważny element ekosystemu innowacji PKN Orlen“ – stwierdził koncern. „Fundusz VC to kolejny ważny etap rozwoju biznesu w obszarze innowacyjnych technologii, niezbędnych dla funkcjonowania Grupy Orlen w kolejnych latach“ – ocenił Northern Trust zdobywa unikalny mandat outsourcingowy od Strategic Global Advisors prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie koncernu. Przypomniał jednocześnie, że już wcześniej, w ramach Grupy Orlen, powstało w Płocku „jedno z najnowocześniejszych w Europie“ Centrów Badawczo-Rozwojowych, a oprócz tego koncern uruchomił również własny Program akceleracyjny – Orlen Skylight.

  1. Jest skierowany do młodych innowacyjnych spółek z całego świata, posiadających gotowe produkty i usługi.
  2. Efektem będzie dynamiczne przyspieszenie transformacji koncernu dzięki komercjalizacji nowoczesnych technologii oraz wdrażaniu nowych modeli biznesowych.
  3. W Polsce rynek zbudowany jest jednak inaczej, wymusza to już sama powierzchnia kraju i liczba ludności.
  4. Chcemy też w tym roku domknąć swoje plany w kontekście Izraela.
  5. Jeżeli zaś chodzi o nasz młody rynek VC to z pewnością nadrabiamy elastycznością i umiejętnością dopasowania się do zmiennych rynkowych.

Widzimy trendy w zakresie tego, jak zmieniają się baterie, jakie usługi są przygotowywane, ale sprawdzamy też czy elektromobilność może być wciąż uznawana za wiodącą technologię w obszarze niskoemisyjnej motoryzacji. Dzięki takiemu podejściu jesteśmy krok przed innymi, bo im więcej potencjalnych ścieżek zidentyfikujemy, tym większe prawdopodobieństwo, że obierzemy właściwy kierunek. Jako Orlen przestajemy już tylko podążać za większymi od siebie, a coraz częściej jesteśmy wśród globalnych liderów wyznaczających kierunek zmian w zakresie transformacji energetycznej. Inwestycji pośrednich, został partnerem Emerald Technology Ventures’ Industrial Fund, inwestując 10 mln euro, czyli ok. 47 mln zł. „Fundusz Emerald to niekwestionowany światowy lider w zakresie prowadzenia inwestycji VC w obszarze innowacyjnych przełomowych technologii“ – zaznaczono w informacji. Jak podano, poza Orlen VC, do grona strategicznych partnerów inwestycyjnych funduszu należy obecnie 30 dużych międzynarodowych przedsiębiorstw z sektora chemicznego, petrochemicznego czy energetycznego, tym np.

Polska jest nam bardzo bliska i aktywnie analizujemy pomysły lokalnych firm, ale nie chcemy się ograniczać wyłącznie do naszego podwórka. Często okazuje się, że nie ma na rynku krajowym zbyt wielu podmiotów, które mogłyby skonsumować rundę inwestycyjną na poziomie 5-10 mln euro, a z drugiej strony nie byłyby jeszcze spółkami publicznymi. Mamy jednak na oku jedną krajową firmę i nie jest wykluczone, że rozpoczniemy współpracę. Chcemy też w tym roku domknąć swoje plany w kontekście Izraela.

W wielu przypadkach właśnie ta elastyczność przekłada się na przewagi konkurencyjne i przynosi sukces. Podpisywanie umów w drugim półroczu jest najczęściej zwieńczeniem pracy wykonanej w pierwszym. To, co działo się na przełomie roku na rynku publicznym i prywatnym, ostudziło nieco atmosferę wokół rynku VC, więc wiele dobrych startupów nie szukało zewnętrznych rund finansowania, ale skupiało się na tych wewnętrznych. Dziś widoczne są dwa silne trendy, które wciąż się bronią – to sztuczna inteligencja i clean-tech. Przede wszystkim trzeba być na miejscu, inaczej nie ma tam czego szukać.

Izrael to dobrze naoliwiona maszyna i bycie częścią tego ekosystemu jest dużą wartością. To przede wszystkim możliwość uczenia się od najlepszych oraz nowe perspektywy rozwoju, docelowo na przykład na rynku amerykańskim. Kilogram tworzonego przez Apeiron Synthesis proszku jest warte nawet 70 tys. Badania przeprowadzone przez jedną z firm farmaceutycznych wykazały, że synteza związku biologicznie czynnego, wymagająca dotąd 20 etapów, przy zastosowaniu metatezy, może być skrócona do 16 etapów. Przełoży się to na zmniejszenie kosztów produkcji o 20% i przyniesie oszczędności w wysokości 20 mln euro rocznie, przy przychodach ze sprzedaży na poziomie 600 mln euro. Apeiron Synthesis z sukcesem komercjalizuje, opracowaną przez naukowców z Francji i USA oraz nagrodzoną w 2005 roku nagrodą Nobla, technologię metatezy olefin (proces chemiczny wykorzystywany w przemyśle).

Założenie, że wchodzimy do Izraela poprzez fundusz, było działaniem strategicznym. Już dziś widzimy, jak wzmocniliśmy możliwość budowania networkingu globalnego. Biorąc pod uwagę USA, które bardzo mocno dotują innowacje w clean-techu, spodziewamy się tam wysypu tego rodzaju startupów. Brent: Na arenie niedźwiedzie” Pojawienie się w Izraelu oznacza jednocześnie obecność w Stanach i korzystanie z tamtejszych ogromnych środków. Celem działań relacji inwestorskich jest budowanie wiarygodności spółki na rynku kapitałowym. Zapewniamy energię i paliwa ponad 100 milionom Europejczyków.

Kommentar verfassen

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert